Davle: oficiální prezentace městyse

Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy

Davelský sport

26.05.2010 | Štítky: Spolky a kluby

 

Davle je obec jako stvořená pro sport. Vedle vynikajícího přírodního zázemí, nabízejícího ideální podmínky pro celou řadu outdoorových aktivit (běh, silniční cyklistika i horská kola, kanoistika, vodní lyžování, nordic walking, celoroční plavání pro otužilce, aj.), disponuje Davle mimořádně dobrým zázemím pro celoroční halové sporty, sportovní kurzy a fitness aktivity.

V Davli fungují dvě sportovní haly, fotbalové hřiště a tenisové kurty, pro veřejný sport je využívána také tělocvična základní školy.

 

Sportovní oddílyKraj-MISTRI

Fotbal dospělí www.slavojdavle.cz

 

Judo děti www.judodavle.cz

Povltavská fotbalová akademie http://pfa.cz

Nohejbal Davle www.stechovicenohejbal.estranky.cz

Stolní tenis

Oddíl tenisu Slavoj Davle

Florbalový klub - FBK Davle

 

sportovní haly

Sportovní hala Davle - (florbal, badminton, volejbal, fitness, ...)
Sportovní centrum Spirit - http://www.centrum-spirit.cz (fitness, squash, body-space, solárium, kurzy ...)

 

Historie

Nejstarší davelskou sportovní a tělovýchovnou organizací byla Jednota sokolská. Sokol byl založen na konci roku 1909, jeho stanovy oficiálně schváleny 1910. Tělocvična byla zřízena v hraběcím pivovaře, nářadí bylo opatřeno z příspěvků členů a z darů příznivců Jednoty. Ještě v tom roce se konalo v Davli první veřejné cvičení, o kterém referoval i pražský Ilustrovný Kurýr. Ve Sloupu později vzniká Dělnická tělovýchovná jednota, kterou vybavila potřebným náčiním Ústřední jednota tělocvičná strany sociálně demokratické.

Prvním davelským sportovním klubem vzniklým již v ČSR byl SK Lvíček Davle založený v r. 1921. Tento fotbalový klub ještě nebyl přihlášen do žádné soutěže, hrál pouze přátelské zápasy. Provizorní hřiště měl na okraji obce – v tzv. Skalkách, ale po krátké době existence se rozpadl.

V r. 1924 vznikl SK Davle, který se již stal řádným členem středočeské fotbalové župy. Fotbalové hřiště bylo v té době zřízeno za Tomasovými na Sázavské louce. I tento klub se během jednoho roku rozpadá a k definitivnímu založení sportovního klubu dochází až v r. 1928. Dne 29. ledna se v tehdejším hostinci U Charvátů sešla ustavující schůze, která mj. rozhodla o pojmenování klubu na SK Sparta Davle. Jako klubové oblečení byl schválen červený dres s bílým límečkem a černé trenýrky. Uvažovalo se o vybudování fotbalového hřiště na ostrově. V r. 1928 sehrál SK Sparta Davle 27 zápasů, z toho 10 vítězných, 6 remíz a z 11 odešlo mužstvo poraženo.

Slavnostní den prožil klub 25. června 1933, kdy v rámci slavnosti, které se zúčastnily všechny davelské spolky, bylo otevřeno nové hřiště na pozemku Jaroslava Obermajera. Klubovna SK byla v hostinci U Dvořáků, ale v r. 1934 se veškerý inventář stěhoval do hostince "U parlodě". V roce 1936 si SK Sparta Davle vybojovala do II. Třídy. Po roce se však vrátili zpět do III. Třídy. V Davli se však hrál i výborný lední hokej.

Doba okupace byla těžká i pro davelský sport, ale přesto se sportovalo. Fotbalisté vytvořili v této době jedno z nejlepších mužstev, jako kdy Sparta Davle měla. V červenci 1945 se konala XVI. Valná hromada v již osvobozené republice. V r. 1950 byl přijat nový název sportovního oddílu "TJ Slavoj Davle" a začalo se budovat hřiště na pozemku za školou v místě, kde se hraje kopaná dodnes. Oddíl měl v té době asi 300 členů. Ožívá opět cvičení ZTV, davelští cvičenci se posléze zúčastňují všech celostátních spartakiád.

Velice úspěšný byl vstup do šedesátých let pro hokejisty. V roce 1960 postoupila Davle do krajského přeboru. Tento přebor vyhrál a následně se zúčastnil turnaje o postup do II. ligy.

V r. 1973 vznikl nohejbalový oddíl. Družstvo několikrát získalo titul přeborníka okresu a v r. 1980 se stalo přeborníkem Středočeského kraje.

V r. 1973 byly zahájeny přípravné práce k odvodnění a zatravnění plochy hřiště. V r. 1974 bylo hřiště zatravněno a bylo slavnostně uvedeno do provozu v rámci oslav 50 let trvání sportovního klubu v Davli dne 16. června 1974. Byla upravena klubovna a postupně zřízen vodovod pro zavlažování trávníku. V r. 1974 se opět vedlo hokejovému oddílu, který vyhrál I. A třídu.

V r. 1975 nalezlo při soutoku ideální podmínky pro přípravu na mistrovství světa osm skifařů s někdejším olympionikem Václavem Kozákem.

V r. 1977 vzniká ve spolupráci Slavoje a PO při ZDŠ turistický kroužek.

V r. 1978 se hřiště Slavoje stalo místem mezistátních utkání pozemních hokejistů, a to Švýcarsko-Francie a ČSSR-SSSR.

V sezóně 1979 a 1980 se prakticky rozpadlo hokejové družstvo.

V roce 1984 začala skupina nadšenců ve spolupráci se Slavojem a požárníky pořádat přespolní běh. V lese Šerpiny se tak po několik let konal "Davelský kros" s běhy pro všechny věkové kategorie, populárním závodem pro příchozí. 2. 11. 1985 se pak uskutečnily i "Davelské štafety".

Kalendář akcí

I v Davli je živo a o zábavu a akce není nikdy nouze. Sledujte náš pravidelně aktualizovaný kalendář akcí a událostí na našich www stránkách.

Časopis Soutok

Informační periodikum Městyse Davle, které vychází od 13. května 1970. Vychází nákladem 300 výtisků jako dvouměsíčník.

Ke stažení

Vize rozvoje Davle

Dlouhodobě úspěšný rozvoj je hlavním cílem společenství obce a jeho zajištění je také rozhodujícím úkolem obecní samosprávy. Bez ohledu na téměř neomezenou pestrost cest, k jeho naplňování je nezbytné především dokázat probouzet a využívat místní zdroje a pružně reagovat na aktuální příležitosti, výzvy a omezení. To není možné bez aktivní spolupráce a koordinace aktivit obyvatel obce, podnikatelů a dalších subjektů, které v území působí a které jej svou aktivitou ovlivňují.

Více zde

Mobilní aplikace Městys Davle

Pro občany vlastnící "chytrý telefon" máme připravenu mobilní aplikaci „Městys Davle“, která usnadňuje komunikaci s úřadem městyse. V mobilu tak budete mít všechny důležité kontakty. Umožní Vám snadné nahlášení oprav a nedostatků v Davli. Samozřejmostí jsou informace o novinkách a akcích.
Stáhněte si aplikaci Městys Davle pomocí QR kódu, pomocí uvedeného odkazu (http://my.adamapp.com/download/6182), nebo vyhledáním názvu Městys Davle na Google play nebo App Store.

Turistika Davle

Davle má úžasnou přírodu na soutoku Vltavy a Sázavy, ležícího nedaleko od geometrického středu Čech (vrch Ďábel). Turisté a cyklisté mají k dispozici trasy značené do všech světových stran.

Turistické trasySuvenýry