Davle: oficiální prezentace městyse

Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy

Vltavan Davle

Jedná se o plavecký spolek. Podpůrný spolek jako první založili pražští plavci Podskaláci a to v červnu r. 1871 v plavecké hospodě "U Hejduků". Členové spolku platili měsíční příspěvky 1K a po roce měli nárok na podporu v nemoci, dostávali příspěvek na úhradu pohřebních výloh při úmrtí člena rodiny a své mzdy, životní a sociální podmínky si zajišťovali prostřednictvím volených funkcionářů.

Vltavané ze společné pokladny podporovali nemocné nebo práce neschopné druhy, vdovy a sirotky.

Spolek Vltavan byl v Davli založen 26. prosince 1896 v hraběcím pivovaře. Vltavan se stává jedním z předních dělnických spolků, ale je možné zmínit, že členy od počátku jeho existence nebyli jen dělníci a plavci. Již 21. února 1897 pořádal spolek první ples, v březnu bylo rozhodnuto o stejnokroji, který byl poprvé použit při slavnostní zábavě 27.7. 1897. V následujícím si Vltavan pořídil spolkový prapor, který po tříměsíčním rokování byl zadán ke zhotovení Josefu Neškudlovi, c.k. dvornímu dodavateli v Jablonném n. Orlicí. Současný prapor byl vysvěcen v roce 100. výročí trvání spolku.

Davelští šífaři - těžení písku z vody Vltavané se spolkovou hudbou Ant.Borovičky v roce 1938 Hraběcí hostinec V PIVOVAŘE, kde byl 26.12.1896 založen spolek VLTAVAN Hostinec a hotel v pivovaře dnes

Vltavan přečkal i přejmenování na závodní klub a zařazení do Osvětové besedy. V té době davelský Vltavan ochránil před zrušením i bratrský spolek z Purkarce, který se stal na čas jeho pobočkou.

Od samého začátku je spolek významnou součástí života obce. Vltavanské slavnosti jsou kulturními událostmi obce a okolí. Spolek udržuje přátelské a bratrské vztahy s ostatními vltavanskými spolky a organizacemi v obci, podílí se na mnohých prospěšných akcích a realizaci programu obecního úřadu.

Vltavané Vltavanský prapor - 1. strana Vltavanský prapor - 2. strana Památník davelských Vltavanů

Od roku 2000 je Vltavan Davle součástí Sdružení vltavanských spolků pod názvem "VLTAVAN Čechy". Mnozí členové se zůčastňují i mezinárodních setkání vorařských spolků.

Kontakt

Název: Vltavan Davle
IČO: 65999860

Adresa: K pivovaru 3, 252 06 Davle
telefon: +420 731 151 375
E-mail: vltavan.davle@seznam.cz

www: vltavan-davle.cz

Kalendář akcí

I v Davli je živo a o zábavu a akce není nikdy nouze. Sledujte náš pravidelně aktualizovaný kalendář akcí a událostí na našich www stránkách.

Časopis Soutok

Informační periodikum Městyse Davle, které vychází od 13. května 1970. Vychází nákladem 300 výtisků jako dvouměsíčník.

Ke stažení

Vize rozvoje Davle

Dlouhodobě úspěšný rozvoj je hlavním cílem společenství obce a jeho zajištění je také rozhodujícím úkolem obecní samosprávy. Bez ohledu na téměř neomezenou pestrost cest, k jeho naplňování je nezbytné především dokázat probouzet a využívat místní zdroje a pružně reagovat na aktuální příležitosti, výzvy a omezení. To není možné bez aktivní spolupráce a koordinace aktivit obyvatel obce, podnikatelů a dalších subjektů, které v území působí a které jej svou aktivitou ovlivňují.

Více zde

Mobilní aplikace Městys Davle

Pro občany vlastnící "chytrý telefon" máme připravenu mobilní aplikaci „Městys Davle“, která usnadňuje komunikaci s úřadem městyse. V mobilu tak budete mít všechny důležité kontakty. Umožní Vám snadné nahlášení oprav a nedostatků v Davli. Samozřejmostí jsou informace o novinkách a akcích.
Stáhněte si aplikaci Městys Davle pomocí QR kódu, pomocí uvedeného odkazu (http://my.adamapp.com/download/6182), nebo vyhledáním názvu Městys Davle na Google play nebo App Store.

Turistika Davle

Davle má úžasnou přírodu na soutoku Vltavy a Sázavy, ležícího nedaleko od geometrického středu Čech (vrch Ďábel). Turisté a cyklisté mají k dispozici trasy značené do všech světových stran.

Turistické trasySuvenýry