Davle: oficiální prezentace městyse

Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy

Titul Městys

02.10.2011 | Štítky: Městys Davle

Městys


Označení městys uděloval sám panovník sídlu, které bylo úspěšné, spádové a mělo ráz městečka. Status městys přinesl mnoho darů a možnost pořádat výroční a dobytčí trhy. Přidělování tohoto postavení začalo v 16. století a všeobecně bylo a je považováno za prestižní záležitost.

Status městyse se přestal používat po únorovém vládním převratu v roce 1948, zhruba od roku 1954. Od sametové revoluce v roce 1989 se představitelé obcí snažili o jeho znovuobnovení. Jejich snaha dospěla ke zdárnému konci v roce 2006, kdy Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, Senát Parlamentu ČR a prezident ČR schválili novelu zákona o obcích, která status městyse znovu zavedla. V současnosti tak existují čtyři kategorie obcí  - obec, městys, město a statutární město (a hlavní město Praha se zvláštním postavením).

Po rozhodnutí zastupitelstva požádal davelský starosta Jiří Prokůpek Parlament ČR o ustanovení Davle městysem v roce 2007 a jeho žádosti bylo 11. března roku 2008 vyhověno. Od tohoto data má Davle opět status městys.

 

Kalendář akcí

I v Davli je živo a o zábavu a akce není nikdy nouze. Sledujte náš pravidelně aktualizovaný kalendář akcí a událostí na našich www stránkách.

Časopis Soutok

Informační periodikum Městyse Davle, které vychází od 13. května 1970. Vychází nákladem 300 výtisků jako dvouměsíčník.

Ke stažení

Vize rozvoje Davle

Dlouhodobě úspěšný rozvoj je hlavním cílem společenství obce a jeho zajištění je také rozhodujícím úkolem obecní samosprávy. Bez ohledu na téměř neomezenou pestrost cest, k jeho naplňování je nezbytné především dokázat probouzet a využívat místní zdroje a pružně reagovat na aktuální příležitosti, výzvy a omezení. To není možné bez aktivní spolupráce a koordinace aktivit obyvatel obce, podnikatelů a dalších subjektů, které v území působí a které jej svou aktivitou ovlivňují.

Více zde

Mobilní aplikace Městys Davle

Pro občany vlastnící "chytrý telefon" máme připravenu mobilní aplikaci „Městys Davle“, která usnadňuje komunikaci s úřadem městyse. V mobilu tak budete mít všechny důležité kontakty. Umožní Vám snadné nahlášení oprav a nedostatků v Davli. Samozřejmostí jsou informace o novinkách a akcích.
Stáhněte si aplikaci Městys Davle pomocí QR kódu, pomocí uvedeného odkazu (http://my.adamapp.com/download/6182), nebo vyhledáním názvu Městys Davle na Google play nebo App Store.

Turistika Davle

Davle má úžasnou přírodu na soutoku Vltavy a Sázavy, ležícího nedaleko od geometrického středu Čech (vrch Ďábel). Turisté a cyklisté mají k dispozici trasy značené do všech světových stran.

Turistické trasySuvenýry