I v Davli je živo a o zábavu a akce není nikdy nouze. Sledujte náš pravidelně aktualizovaný kalendář akcí a událostí na našich www stránkách.
Život v Davli
Kalendář akcí
Vánoční trhy v davelském parku 2024
Pomoc Ukrajině
Přehledné informace
na pomoc Ukrajině.
OSLAVA K ZÁPISU „VORAŘSTVÍ“ NA REPREZENTATIVNÍ SEZNAM UNESCO
16.06.2023 | Štítky: Davelské akce
MĚSTYS DAVLE A VLTAVAN ČECHY SI VÁS DOVOLUJÍ POZVAT NA OSLAVU ZÍSKÁNÍ CERTIFIKÁTU ZÁPISU „VORAŘSTVÍ“ NA REPREZENTATIVNÍ SEZNAM NEHMOTNÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ LIDSTVA UNESCO.
ZÁŠTITU PŘEVZAL STAROSTA MĚSTYSE DAVLE Mgr. JIŘÍ PROKŮPEK.
Oslava se koná v sobotu 24. června 2023 v davelském parku za účasti hostů, občanů Davle a bratrských vltavanských spolků z PRAHY, DAVLE, ŠTĚCHOVIC, PURKARCE, DĚLNICKÉ BESEDY HAVLÍČEK ŘEVNICE, SDH DAVLE, SDH SLOUP A TJ SLAVOJ DAVLE.
PROGRAM (24.června 2023)
7.30 Odjezd parníku Vltava z Prahy – Rašínovo nábřeží
9.30 – 9.45 Odvoz účastníků mše na Ostrov sv. Kiliána
10.00 – 11.30 Poutní mše na Ostrově za účasti arcibiskupa pražského a primase českého Jana Graubnera
12.00 – 12.30 Odvoz osob z Ostrova do Davle
14.00 – 14.15 Slavnostní průvod vltavanských spolků od pomníku šífaře do davelského parku
14.30 Zahájení oslav – starosta Městyse Davle Mgr. Jiří Prokůpek, prezident Vltavanu Čechy Ing. Jaroslav Camplík a arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner
V davelském parku je pro Vás připraveno občerstvení a hudební program. K tanci a poslechu zahraje kapela Milana Zemana a vystoupí Povltavští trubači. Dále bude ukázka vorařských řemesel a výstava lodních modelů. Děti si mohou vyrobit malé vorečky. V průběhu oslav bude vozit účastníky malý parník a vltavanský šíf. U parku bude zakotven do 17 hodin parník Vltava.
VÁŽENÍ SPOLUOBČANÉ, SESTRY, BRATŘI A PŘÍZNIVCI VLTAVANU
Oficiální certifikát potvrzující zápis na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO převzal v Nostickém paláci 10. března 2023 z rukou ministra kultury Martina Baxy prezident spolku Vltavan Čechy Jaroslav Camplík. Starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách byla na tento prestižní seznam zapsána 1. 12. 2022 na 17. zasedání mezivládního Výboru pro ochranu nemateriálního kulturního dědictví v Maroku. Tradice vorařství představuje znalosti a dovednosti spojené se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. I když voroplavba jako komerční doprava v souvislosti se stavbou přehrad zanikla, tradice spojené s ní jsou stále živé a předávané mladším generacím. Jde nejenom o řemeslné postupy při stavbě voru, ale i o znalosti spojené s jeho navigací po řece a v neposlední řadě i o specifickou kulturu s touto tradicí spojenou, osobité zvyky a vorařskou slovesnost otisknutou do plaveckých písní a plaveckého slangu. Podmínkou pro zápis do mezinárodního Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO bylo předchozí uvedení na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Stejný zápis musely podniknout i ostatní vorařské spolky z jednotlivých zemí, které se podílely na návrhu nominace. Po něm následovalo zpracování a předložení nadnárodní nominace vorařství pod názvem „Timber rafting“ v roce 2021. Nadnárodní nominaci společně připravilo šest evropských států: Česká republika, Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko, Španělsko – její zpracování koordinovala polská strana. V České republice se na její přípravě podílel Vltavan Čechy – svaz vltavanských spolků, z.s., sdružující vorařské spolky na řece Vltavě, Národní ústav lidové kultury, Ministerstvo kultury a další partneři. Zhruba od začátku roku 2018 se začalo pracovat na společném projektu, který vyvrcholil podáním žádosti a dnešním zápisem na tento prestižní seznam. Ačkoliv dnes již komerční plavba dřeva zanikla, tradice spojená s vorařským řemeslem je stále udržována. Podíl na tom mají vltavanské spolky v Praze, Davli, Štěchovicích a Purkarci, které se mohou pyšnit více než stoletou tradicí své nepřetržité činnosti. Vltavan Čechy je členem Mezinárodní vorařské asociace (International Assotiation of Timber – Raftsmen, IATR), jejíž existence dokládá historické využití voroplavby i v dalších evropských zemích. Ing. Josef Bílek, předseda