Davle: oficiální prezentace městyse

Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy
Klidný život v blízkosti Prahy

Třídění odpadů

31.03.2011 | Štítky: Městys Davle

JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT ODPAD V NAŠÍ OBCI

Každý obal je vyroben z nějakého materiálu a někdy je velmi obtížné poznat, z čeho je obal vyroben. Proto jsou na obalech různé značky, které nás informují, jak máme s takovým obalem po použití naložit.

Šipky s číslem nebo zkratkou nás informují o materiálu, z něhož je obal vyroben. Podle nich poznáme, do kterého kontejneru (Jak třídit) máme obal později vyhodit. V tabulce jsou nejčastější kódy:

Materiál Písmenný kód Číselný kód
Papír PAP 22
Vlnitá lepenka PAP 20
Hladká lepenka PAP 21
Bílé sklo GL 70
Zelené sklo GL 71
Hnědé sklo GL 72
Ocel FE 40
Hliník ALU 41
Dřevo FOR 50
Polyethylentereftalát PET  
Polypropylén PP 5
Polystyrén PS 6
Polyetylén (rozvětvený) LDPE 4
Polyetylén (lineární) HDPE 2
Polyvinylchlorid PVC 3
Kombinovaný obal C/ obal je vyroben z více materiálů a ten za lomítkem převládá
Nápojový karton C/PAP 81 a 84 kombinovaný obal, kde převládá papír

 

Panáček s košem znamená, že použitý obal máme hodit do příslušné nádoby na odpad. Pokud se jedná o obaly od chemických výrobků, přečtěte si informace od výrobce, zda obal nevyžaduje specifický způsob nakládání.


Zelený bod znamená, že je za obal zaplaceno do systému EKO-KOM, jenž zajišťuje sběr a využití obalových odpadů. Pokud si koupíte obal, na kterém je značka ZELENÝ BOD znamená to, že výrobce zaplatil za jeho recyklaci. Takže, až vypijete limonádu nebo dojíte sušenky, odhoďte jejich obaly do příslušného kontejneru!

JAK TŘÍDIT PAPÍR

Papír patří do modrého kontejneru.


Do modrých nádob můžete odhodit:
Noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, krabice, lepenku, kartón, papírové obaly, obálky, kancelářský papír, skartovaný papír

Prosím, nevhazujte:
Mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, uhlový a voskovaný papír, použité plenky a hygienické potřeby, papír s povrchovou úpravou (křídový, parciální laky), plata od vajec

Obaly z papíru bývají označeny:

JAK TŘÍDIT SKLO

Sklo patří do zeleného nebo bílého kontejneru.

Do bílých nádob můžete odhodit:
Pouze bílé sklo, tedy čiré průhledné lahve, sklenice a skleněné nádoby z domácnosti

Do zelených nádob můžete odhodit:
Lahve od nápojů, skleněné nádoby, skleněné střepy – tabulové sklo

Prosím nevhazujte:
Keramiku, porcelán, autosklo, plexisklo, drátěné sklo a zrcadla, zlacená a pokovená skla, varné sklo, žárovky, výbojky, zářivky, obrazovky monitorů, televizí a různé displeje

Obaly ze skla bývají označeny:

JAK TŘÍDIT PLASTY


Plasty patří do žlutých kontejnerů.

Do žlutých nádob můžete odhodit:
Fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů, pěnový polystyren vhazujeme pouze v menších kusech

Prosím nevhazujte:
Mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky, molitan, gumu, lino, výrobky z PVC, pneumatiky, celofán

Obaly z plastů bývají označeny:

AKUMULÁTOROVÉ ČLÁNKY (BATERIE)

 Prodejci jsou ze zákona povinni odebírat baterie od uživatele přímo v místě jejich prodeje. V Davli mezi takováto sběrná místa patří Samoobsluha a Domácí potřeby.

ÚSPORNÉ ŽÁROVKY

Kontejner na vysloužilé úsporné žárovky naleznete za prvními dveřmi při vstupu na obecní úřad, před vchodem do České spořitelny.

LÉKY

Nepoužité nebo prošlé léky lze odnášet do lékárny v Davli, odvoz a likvidaci následně zajišťuje Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

VYSLOUŽILÝ MOBILNÍ TELEFON


Vysloužilý mobilní telefon, popřípadě samotnou baterii můžete odevzdat u svého operátora, který má ze zákona povinnost ho od Vás zdarma odebrat. 

RADY A NÁPADY, JAK TŘÍDIT:


PET láhve – sešlápněte, nasaďte víčko a již neutahujte, etiketu nemusíte odstraňovat
Kelímky od jogurtů – drobné znečištění nevadí, lépe je však kelímky vypláchnout vlažnou vodou, protože při delším skladování doma, by mohly zapáchat
Obaly od kosmetiky – stačí, když zbytky kosmetických přípravků, jako jsou mýdla, šampon, krémy zcela spotřebujete, popřípadě vypláchnete vodou
Papírový obal od vajíček – patří do směsného odpadu, je vyroben z nejméně kvalitních papírových vláken a jeho další zpracování je velmi problematické
Kancelářské svorky – není třeba odstraňovat
Foliové okénko obálek – není třeba odstraňovat
C/PAP nebo C/PP – takto označené obaly se nazývají kombinované a patří do směsného odpadu. Skládají se ze dvou či více materiálů, které od sebe nejsou jednoduše oddělitelné. Výjimkou je nápojový karton, který lze recyklovat - oranžové kontejnery.
Obaly od rostlinných olejů – pečlivě vymyjte teplou vodou s přídavkem přípravku na mytí nádobí a obal vhoďte do příslušného kontejneru. Pokud tak neučiníte, vhazujte tento znečištěný obal do směsného odpadu.

Kalendář akcí

I v Davli je živo a o zábavu a akce není nikdy nouze. Sledujte náš pravidelně aktualizovaný kalendář akcí a událostí na našich www stránkách.

Časopis Soutok

Informační periodikum Městyse Davle, které vychází od 13. května 1970. Vychází nákladem 300 výtisků jako dvouměsíčník.

Ke stažení

Vize rozvoje Davle

Dlouhodobě úspěšný rozvoj je hlavním cílem společenství obce a jeho zajištění je také rozhodujícím úkolem obecní samosprávy. Bez ohledu na téměř neomezenou pestrost cest, k jeho naplňování je nezbytné především dokázat probouzet a využívat místní zdroje a pružně reagovat na aktuální příležitosti, výzvy a omezení. To není možné bez aktivní spolupráce a koordinace aktivit obyvatel obce, podnikatelů a dalších subjektů, které v území působí a které jej svou aktivitou ovlivňují.

Více zde

Mobilní aplikace Městys Davle

Pro občany vlastnící "chytrý telefon" máme připravenu mobilní aplikaci „Městys Davle“, která usnadňuje komunikaci s úřadem městyse. V mobilu tak budete mít všechny důležité kontakty. Umožní Vám snadné nahlášení oprav a nedostatků v Davli. Samozřejmostí jsou informace o novinkách a akcích.
Stáhněte si aplikaci Městys Davle pomocí QR kódu, pomocí uvedeného odkazu (http://my.adamapp.com/download/6182), nebo vyhledáním názvu Městys Davle na Google play nebo App Store.

Turistika Davle

Davle má úžasnou přírodu na soutoku Vltavy a Sázavy, ležícího nedaleko od geometrického středu Čech (vrch Ďábel). Turisté a cyklisté mají k dispozici trasy značené do všech světových stran.

Turistické trasySuvenýry